Choď na obsah Choď na menu
 


FOTOAPARÁT

18. 4. 2009

Dávno, veľmi dávno, ešte v minulom storočí som sa dostal k mašinke čo sa jej vravievalo a dodnes vravieva – fotoaparát.

Samozrejme dnes je to už úplne o inom než v tom čase deduškov a babičiek.

Pamätám sa ešte ako sme sa fotili pred vianočným stromčekom celá rodina, ako skupinové foto a tata vravieval stále : pozor, vyletí vtáčik a nikdy som ho nikde nevidel a fotilo sa na film 6 x 6, fotky tata vyrábal sám v tmavej komore no a namiesto blesku vždy pripevnil na dvere nejaké čudo, čo zapálil ako zápalnú šnúru a ono to po čase začalo vydávať blesky, smrad a tata rýchlo fotil aby to stihol. Tata fotil neviem značku toho foťáka,ale bolo to podobné Flexretu. Tuším sa volal Briliant a bol nemeckej výroby. no niesom si istý.

Neskôr sme mali fotoaparát ruskej značky Zenit a kúpil si ho starší brat, to už bolo iné fotenie... Optika špičková ale strojovňa mizerná, fotilo sa na kinofilm a mohli sme nafotiť nie len 12 fotiek ale až 36. Kamarát Tibor si kúpil ťažký Pentagon Six, alebo tak nejako sa ta mašina menovala a urobili sme si u nich fotokomoru, cítili sme sa ako alchymisti, kde vládla vôňa vývojky, ustaľovača a červené svetlo. V roku 1981 som si konečne kúpil svoj vlastný fotoaparát za : 3650,-Kčs a bola to PRAKTIKA MTL3. Slúži dodnes, aj keď už dávno je zapadnutá prachom a nafotil som sa s ňou veľa, veľa, veľa filmov a fotografie som robil v práci, kde som v tom čase ako údržbár bol aj fotograf. Fotil som pár rokou ako profesionál. Však ma za to platili a na tu dobu, dobré.

Svoj zväčšovací prístroj AXOMAT STANDART za 1 150,- korún som si kúpil v roku 1984 a to som si vyrobil na vybavenie fotokomory práve kadejakým fotením svadieb a tak... Niekedy v osemdesiatom neviem ktorom som sa dostal do FOTO KLUBU Holíč a až tam sa moje fotografovanie obohatilo o kadejaké skúsenosti – však do tej doby som bol taký samouk a fotiť som začal asi tak keď som mal 11 rokov.  V tom čase detstva som si presviecoval negatív priamo na papier, ten film 6x6. Potom ako člen Fotoklubu sa mi podarilo v krajskej súťaži získať aj nejaké to ocenenie a to ma tak hnalo dopredu až kým som videl a počul čo som vidieť a počuť nemal v zákulisi, kde porota vyberala fotografie na ocenenie.

Prišla revolúcia a rok 1990. Fotoklub zanikol, lebo neboli na také kluby financie zrazu a členovia mali iné starosti a zachcelo sa mi po nejakom lepšom fotoaparáte tak som za "pár" korún zohnal pod rukou značku MINOLTA XG-91 + blesk, motor, objektívy dva .Tiež som si s ním užil dosť a už je odložený s Praktikou a len tak spolu debatujú čo všetko nafotili a čo všetko videli a precestovali. Minolta sa začala kaziť. Dvakrát sa zasekla spúšť a dvakrát ma oprava stála vyše dvoch tisíc. V tom čase porevolučnom som robil aj vedúceho v základnej škole v krúžku fotografou. Bolo to krásne obdobie s deťmi.

Medzitým nám strýko z poza veľkej mláky v roku 1990 nechal POLAROID na okamžité fotografie, lenže dofotili sme papiere čo sme mali a koniec. Nebola tu ta potreba machrovať s takým foťákom. Stejne tie papiere boli vo fotopredajni drahé.

Raz sme v sLOVEnskom raji našli ZENIT 11 a keďže sa majiteľ nenašiel, vyvolal som fotky a rozposlal do časopisov ako bol napríklad Mladý svet, ostal nám a časom som ho ale predal. Nepotrebovali sme ho a ktovie čij bol? To by ma zaujímalo aj dnes.

Ďeťom som kúpil taký obyčajný OLYMPUS XB40AB, aby mali svoj na prázdniny  a tak, ale využil sa na nafotenie asi siedmych filmov a skončil. Je v uschovni vedľa Praktiky a Minolty.

Na lodi v Taliansku som na lavici našiel NIKON AM ZOOM 90 a nik v okolí akurát nebol, tak mi ostal, používal sa dosť často, to bolo v roku 2005. Dnes sa samozrejme nepoužíva a je tiež pekne v tej svornej družine fotoaparátov vo výslužbe. Ešte mám aj taký akože hračkarský, tak vypadá a robí 72 záberov, nik neverí, že to fotí, ale ako super fotí, je to ruská mašina skoro ako SMENA, ale menší. V galérii je nafotený, treba si kuknuť fotografie stroje, ale nemám tam všetko čo vlastním nafotené...

V roku 2002 som  si kúpil NIKON F65 a dodnes neviem, prečo ma nik nenahovoril na digitál, ten som dostal až v roku 2006 k 50tke a bola to ORAVA Eclipse 5.0 megapixel, no po troch rovnakých poruchách som ho vrátil do predajne a vrátili mi korunky. Bolo to ešte v tom istom roku ako som ho dostal. No aspoň som sa ako tak oboznámil s digitálom. Na polostrove Zlatý Roh na Brači sa proste zasekol poprvé a už sa kazil stále.

PANASONIC LUMIX DMCTZ 3 je môj posledný fotoaparát a všetke fotografie od roku 2007 sú fotené týmto fotoaparátom a občas sa použije Nikon 65. Som spokojný s Lumixom aj keď viem, že je to taká hračka oproti fotoaparátom čo sú dnes v ponukách a kúpil som ho cez internet...

180409 pfč

A je tu rok 2011 a ten môj Lumix sa pokazil. Poškodil sa snímací čip či ako sa to menuje.Poslal som ho do Bratislavy do servisu a oprava s poštovným stála dosť, ale fotí a o to šlo. No stalo sa niečo kuriozne s ním. Bol som v Tatrách a vybila sa batéria. Prídem domov a vybaľujem si baťoh a nespadol mi fotáčik do vedra s vodou čo stál hneď vedľa batoha! Okamžite ho moja rýchla ruka vytiahla. Vybalil som ho z puzdra, vytiahol batériu i kartu a nechal všetko vysušiť. Na druhý deň po nabití baterii nič. Nereaguje. Uff,t o je zlé...si vravím. Čo teraz? No o dva dni sa rozbehol a všetko v pohode.Ale po uložení do puzdra a po ďaľšom použití nič. Zas nereaguje a batéria vybitá. Vravím si, foťák ma už vyše štyri roky, batéria je už opotrebovaná ako v mobiloch. Objednávam cez internet novú, lebo nikde v okolí takú v predaji nemajú. No kým došla, stihol som dovolenku u mora s Nikonom na kinofilm. Nová ma čakala na pošte, nabijem ju a v pohode, Lumix funguje. Aké bolo moje sklamanie ale, keď som šiel po nejakom čase fotiť a Lumix zase ticho, nereaguje. Takže musím batériu vždy po fotení vytiahnuť a ak chcem fotiť zas ju tam vložiť aby sa nevybila.Ta stará je v pohode, to foťák blbne.

No tak sa stalo, že som majiteľom ďalšieho digitálu a je to PANASONIC LUMIX DMCTZ18 a je to o niečo lepší ako Lumix predošlí a tiež som ho objednal za výhodnú cenu cez interent. Takže nech slúži viac ako predošlí...

040811 pfč

 

 

Náhľad fotografií zo zložky foťáky

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fotoaparát

(Petr z Valašska, 4. 1. 2014 0:24)

Se zájmem jsem si přečelt povídání o tvých foto začátcích, o fotografování i o fotaparátech. Tak jsem si zavspomínal na své focení a vidím, že u mne to bylo skoro jako přes kopírák...Začátky taky na 6x6 (Ľjubiteľ, Pionýr), pak několik foťáků sdělanych v SSSR a potom taky Praktika. Později jsem měl několik Pentaxů, pvní z nich byl skvělý a krásný Pantax MG s mým prnvím zoom objektivem, pak taky Olympus, Minolta, Canon. U Canonu jsem zůstal i v dnešní době digitálů. Ale jak tu už bylo napsáno, není důležitý fotoaparát ale fotograf a jeho umění dívat se a vidět...

Re: Fotoaparát

(peťo tulák, 4. 1. 2014 4:28)

Petr ďakujem!
Ďakujem za komentárik čo sa tu tak zrazu po čase objavil. Kde si na to došiel, že si sa až sem dostal. Ako čítam čo píšeš, tak si nahromadil za život krásny počet fotoaparátov. Nepíše, ale či ich vlastníš dodnes, alebo sú popredavane. Už ani neviem, čo som tu všetko popísal, mal by som si to po čase sám prečítať, ale ďakujem za tie slová na záver.

Tento príspevok je tu dlho...

(peťo tulák, 3. 8. 2011 21:18)

...predlho,však je tu od roku 2009 a nik si ho doteraz nevšimol.Ďakujem za prispevky Jojo,Lucy i Monika.

Toto sa mi občas tiež stane,že fotím nejakú akciu a bateria je slabá a pokazí sa oitim všetko čo som chcel a mohol nafotiť Jojo.

Pravdu máš Lucy,že foťák môže byť akokoľvek kvalitný,keď nevieš s ním zaobchádzať,alebo nemáš to správne fotovidenie,je ti potom nanič.

Nový som chcel,to hej,ale už som našiel spôsob ako s tým utopencom fotiť,no to není ono stále vyberať batériu,tak som kúpil nový a nestál veľa,takže sa to oplatilo Monika.

Ešte raz vám trom ďakujem,že ste si našli chviľku a napísali to čo ste napísali.

žeby?

(pouzarova.m@gmail.com, 3. 8. 2011 10:45)

ty si chcel určite nový, že? Preto si ho utopil v tom vedre

Uff :)

(Lucy, 3. 8. 2011 9:15)

No, pekná plejáda foťákov! Ale najdôležitejší je predsa fotograf, nie? :DDD

zaujímavé

(jogo, 3. 8. 2011 8:09)

aj úsmevné čítanie miestami, Peťo. Ja mám asi 3-4 roky automat-digitál Olympus, ale je veľmi málo používaný, lebo fotografie si robím zvyčajne s kamerou Sony. Občas ked si spomeniem, že mám aj samotný foťák a že by ho bolo dobré "oprášiť" - tak zakaždým je v ňom batéria vybitá :-)