Choď na obsah Choď na menu
 


NOSTALGIA

19. 6. 2009

Som ročník 1956 a tak už veľa pamätám a veľa spomienok je uložené tam hore,v tej mojej prazdnej hlave. Však si zoberme len taký gramofón - kto dnes vie,že také niečo existovalo a dokonca na kľuku.

Dnes máme CD alebo dokonca už len MP3 a o gramcoch či kazeťákoch dnešná mládež nevie nič... Filmy aké sme videli v našich rokoch - krtko,winnetou a kadejakých iných hrdinov sme mali,kedy vždy v prvej rade sedeli cigáni a plakali - keď zastrelili Winnetua napríklad...

Boli dúhovky-sklenené guličky,aké sme mali super kolieskové korčele v tom čase,kadejaké plechové hračky ako myška na kľúčik,tu som už nezohnal na vyfotenie,ale zohnal som na kľúčik sliepku,kačenku klasiku do vani pre detičky,starodávnu žehličku na uhlie žeravé či klasický mažiar.Vie dnes niekto o čom je reč...?

Leda tak ročník podobny mojemu a pár rokov k tomu navyše. Strašne veľa by toho bolo - versatilky a karisblok a pero v ktorom sa vyzlielaka ženská do naha.Spomenul som si na naše spoločné CS čili štatné označenie Československa na našich škodovkách,trabantoch či wartburgoch, moskvičov a podobnych super autiakoch.

Boli gramoplatne ťažké ľahko rozbitné.Prišli ľahké SP či LP a potom kazety a videokazety a už sme zase pri CD a DVD. Alebo telefón na kľuku,na vytáčací číselník,tlačitkový číselník,prišiel prvý mobilný a ten sa behom pár rokov tak zmenil a vylepšil a napríkald foťáky,počítače - no technika ide dopredu,len ja a ty a on ostávame nejako pozadu...

Dalo by sa spomienky oprašovať donekonečna,čo sme napríklad nosili,ake mrkváče,baloňáky ako Colombo,aké sme mali školské aktovky a aké majú deti dnes nepraktické ruksačiky,vrecka na prezuvky sme museli mať a tielko a trenky na telocvik,pioniersku šatku a v triede uja Husáka na stene roky rokúce.

190609 pfč - tramtária + falkworld - sLOVEnsko - fotografie si môžeš pozrieť vo VEĽKOM FOTOALBUME

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ročník 56

(pfč, 8. 7. 2009 20:40)

hej,spomínam na to čo som za života videl,zažil či počul...

nostalgia

(helena, 27. 6. 2009 6:58)

Petko,taky mladenec,vraj rocnik 1956 a Ty uz spominas?To prenechaj starsim.

staré platne nepatria do koša....

(pfč, 20. 6. 2009 5:22)

...ale na gramofón - majú reklamu na nejakom rádiu a je to pravda a aj ja mám pár tych "betónových platní" doma a dokonca na jednej mám parádnicku pesničku s názvom LIDUNKA.

A také tie staré zgerby mám rád aj ja a tak si k tebe prídem do zbierky narobiť nejaké fotky ak môžem.

staré nostalgické zgerby

(hanka, 19. 6. 2009 8:03)

Milujem staré veci, mám doma zbierku kavomlýnkov, starú žehličku na uhlie, staré nádoby na masť, váhy, máselnicu. A vieš čo sme si kúpili k posledným vianociam s mužom? Starý gramofón na kľuku, má krásnu mozadznú tepanú rúru. Asi pred piatimi rokmi Richard kúpil v Radošovciach stovky starých platní za 100 Sk.
Také tie staré betónové, tak sme ich pooprašovali a celé vianoce sme si hrali Suchého, Šlitra, Wericha, Matušku, Cortéza . A vieš aj koho? Chladila so Simonovou. Nech sa mi každý smeje koľko chce, ale tieto staré veci majú svoju dušu, a vyžarujú také zváštne teplo, ani to neviem popísať.
Keď si spomenul Portu v Plzni, bola som v osemdesiatych rokoch jeden jediný raz, zážitok na celý život, a od tej doby je úplne iná moja hudobná orientácia.
Prajem Ti pekný deň