Choď na obsah Choď na menu
 


BABIČKA

3. 11. 2009
 

Obrázok NAŠA BABIČKA

Určite všetci máme nejakú babičku.Však ja mám dve a to sú také tie babičky rodinné.Však jedna je moja mamina a druhá je moja svokra.Jedná je babka a druhá je starenka.To aby sme vedeli o ktorej je práve reč.

No a potom mám aj super priateľku v Hodoníne,čo je už tiež babička,lebo má dve vnúčence...No takých kamaratiek je viacej,čo sa z obyčajnej maminky stala zrazu babička,alebo stará mamička.Ako kto je zvyknutý volať svoju starú mamičku,starenku,starku či babku alebo babičku.To je už vec vkusu a ako kto je v rodine naučený.Potom mám ešte jednu babičku v Skalici,ale tej vravievam stará mamička a síce je nevlastná,ale mám ju rád ako vlastnú.

Každá babička ale není stará,ako ta na mojej ilustráčnej fotografií.Sú aj mladé,krásne babičky.No taká ta stará je predsa len najlepšia,najkrajšia,najmilšia.Taká čo by nám dala aj to posledné čo má.Taká babička,čo už má veľa v živote prežité a má ruky zničené ako presne ta z fotografií.Tak ta vie najlepšie variť,najlepšie piecť,najlepšie vyšívať,rozprávať čo bolo,ako bolo,však má životné skúsenosti,ktoré che odovzdať svojím deťom,vnúčatám či už pravnúčatám...

Ja keď počujem slovko babička,okamžite si predstavujem tu nádhernú,milú,dobrosrdečnú,krásnu,čo s láskou svojmu okoliu pomáhala - Babička od Boženy Němcovej.Tiež si spomeniem na super babičku mamičku herečku speváčku pani Katku Kolníkovú.No taktiež sa mi vybaví čarovná babička z rozprávok.Čo sa tak zrazu objaví,pomôže poradí a ani sa nenazdáme je preč.Áno,je to smutné,keď sa taká ta naša babička zrazu poberie tam kam každý z nás raz musí...ako sa vravieva,že musíme odísť,aby sme s niečim pomohli tam hore šéfovi.

Sme tu len na krátko a ten meter života je pre každého rovnaký.Toto jedno je v živote vymyslené spravodlivo.

Takže keď sa človek musí lúčiť,vtedy zisté ako má rád...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Stařenka

(pfč, 27. 12. 2009 19:20)

Ďakujem Lilie za príspevok.Potešil ma.Potešil aj preto,že tu dlho nik nebol a zrazu sa objavuje komentárik.Ďakujem a tvoje slová sú milé aj keď smutné...

babička

(lilie1.maruska, 27. 12. 2009 18:49)

Já se také připojuji stejně k předešlé pisatelce Helence.Taky mě ukápla nejedna slzička.Často vzpomínám na svoji stařenku a opustila nás v r.1984 ve věku 87let.Moc jsem ji milovala,Byla jako z pohádky, bělovlasá z modrýma očima a moc milá.Děkuji Peťo za tuto rubriku.Někdy si člověk potřebuje vylít to svoje srdíčko.Je občas plné přemíry štěstí i žalu.A je mnohdy pro něho lepší neviditelný posluchač,než nepochopení vlastního okolí.

Karel Kryl

(pfč, 2. 12. 2009 18:52)

Tak trochu som zarypol do inej témy ako je babička,toto by patrilo do inej rubriky,ale kěd som už nakusol...

Denník - to veru hej,dobré si to napísal,že verejný denník,však nemieniť to ukončiť,ale len tak ma to napadlo...

no nad tým som aj ja rozmýšľal

(jogo, 2. 12. 2009 18:10)

a nie raz- že či to má význam písať svoje postrehy na web...
Ono význam to určite má - raz bola v rozhlase debata na tému písania denníkov.
Aj to naše písanie je svojim spôsobom istý verejný denník našich zážitkov, dojmov a pocitov.Možno aj nejakých tých názorov na veci.
A s tým sa môže- aj nemusí niekto ztotožniť.
No veru máš pravdu, že Karel sa musí v hrobe otáčať...Všetko je tak akosi "naopak".
Kultúra - nekultúrna.Šport - nešportový.Láska - neláskavá.Ľudia - neľudskí ...

Rovesníčky...

(pfč, 2. 12. 2009 17:05)

...veru hej Jojo,je to tak,roky pribúdajú aj keď sa mi to nezdá,starnem,rovesníčky sú už babičky a rovesníci sú už deduškovia a u nás doma stále nič...

Napadá ma veľa veľa veľa kadejakých takýchto podobných postrehov zo života okolo mňa - nás,ale nejak neviem,či to má nejaký význam to sem písať.Keď sa to tak vezme,píšem si to len tak pre seba a pár ľudí a to je všetko...

Napríklad ma napadlo dnes,že Karel Kryl sa musí v hrobe otáčať čo sa dejej v tej našej politike a tak celkovo v tej našej rozdelenej republike,ale o tom potom!

pekne si to napísal, Peťo!

(jogo, 2. 12. 2009 14:48)

veru aj ja som si teraz zaspomínal na svoju starú mamu,ktorá bola presne taká ako si opísal tradičnú babičku...A vypadla mi pritom aj nejaká tá slza
Tiež som si uvedomil, že zopár mojich rovesníčok - kamarátiek už patrí do tejto kategórie :-)

Gratuľujem

(pfč, 5. 11. 2009 5:30)

Tak vidíš to,viem o tom,ale ani ma nenapadlo,že si vlastné tiež babička.A takých chodí okolo čo o tom viem a nejak mi to nedochádza.
Ďakujem za komentárik.Ty si jedna čo sa tu často pristaví a aj niečo napíše,keď si niečo prečítaš...

Babicka

(Helena, 4. 11. 2009 21:28)

Petko,slzy mam na krajicku,krasne si to napisal.
Ja som babicku nemala ani jednu,teda mala,dve,ale zomreli, ked som bola mala,tak si ich pamatam len z fotiek a z rozpravania.
Ale uz som aj ja babicka,Ci som dobra a ci nie,to sa nevie,ako to nasi vnucikovia citia.