Choď na obsah Choď na menu
 


KOLMO KOLEM BRETANĚ

8. 8. 2009

FRANCÚZSKO a konkrétke BRETANSKO na bicykli.

KUDRNA : cesty prostorem i časem - BRNO - tak s touto cestovkou som sa bol pozrieť za hranice nášho malého sLOVEnska s partiou cyklobláznov ako som ja a síce Marián a Mary a ešte plný autobus ľudí z rôzných oblasti Moravy a Česka a dokonca boli  dvaja z Blavy.

Bolo super a dvanásť dní som obdivoval niečo neznáme a tak záhadné v tej severozápadnej časti Francii.Z jednej strany celé pobrežie bičoval Atlantický oceán a z druhej zase kanál La Manche.Nenajazdili sme veľa kilometrov,niečo cez 500,ale zato sme videli kus sveta.Prekvapilo a očarilo ma cestou cez celé Česko,Nemecko a Franciu,že u nás máme okolo cesty nespočetné množstvo debilných bilbordov a v Nemcku a Francúzsku nič.NIČ!Len občas sa objaví nejaký pútač,že tam a tam je nejaká pamiatka.Potom v meste je to už ako u nás,ale nie napríklad také ako v Blave.

Však sme sa túlali Údolím bez návratu,kde podľa legiend žili Keltovia a ich droidi,ale aj kráľ Artuš, Merlin,Lancelot a víla Viviane.Celá oblasť Bretanii je domov Asterixa a Obelixa.Mohli sme si očahať obrovké menhiry a vidieť ich pohromade v nespočetnom množstve.Pozorovali sme obrovské vlny pri Divokom pobreží poloostrova Quiberon,kto chcel a mal odvahu,mohol sa aj vykúpať vo vlnýnách oceána.

Ja som to využil,však kedy sa tu už vrátim a v oceáne som sa ešte nekúpal,tak som sa kúpal v divokom oceáne,kde vlny boli vyššie ako ja a voda studenšia ako u nás vo Váhu v oblasti Kraľovej Lehoty na Liptove.

Boli sme na konci sveta Point du Raz,odkiaľ vidieť bájny Il de Sein - ostrov mŕtvych.

Videli sme nespočetné množstvo zaujímavých a veľmi precízne postavených kamenných kostolíkov,chrámov či katedrál a jednou z nich v meste Chartres - Notre Dame.Je to obrovský kolos,prvá katedrála bola postavená v Paríži,ale táto je najväčšia a ešte jedna je v Remeši.Sú to také katedráli,ako z filmu Zvonár matky božej,kde žil hrbáč Quazimodo.Jednoducho to treba vidieť a zažiť ten priestor katedráli a byť pri svadobnom obrade,kde perfektne znie orgán a hlas kňaza oddavajúceho mladomanželov.

Túlali sme sa pobrežím ružovej žuly Côte de Granit Rose a videli pieskové pláže,ktoré sa menia hodinu čo hodinu a niektoré za prílivu úplne zmiznu.Videli obrovskú elektrárňu Rance,videli  sme korzárske mesto Dinan v obrovskych hradbách,však pre predstavu napríklad sídlisko Petržalka obklopená hradbami   a obdivovali sme neskutočný zázrak Le Mount Saint Michel jak cez deň tak v nočných hodinách,kedy dýcha bájnou fantáziou záhad a prekrásnym osvetlením.Ochutnali sme ich perfektne vínko,syr ale aj špecialitu v palacinkárni alebo žbrndu podobnú nášmu burčiaku a menovalo sa to Sigré.Fantástický šalát sme si dali ale nepohrdli sme ani pizzou...ale večer nám zase ako vždy chutila večera z klasického ešusa alebo misky z pvc,záležalo kto si čo doniesol.Varili nám dobré a nik nikdy žiadné jedlo neofrflal.

 

Keby som to tu mal všetko opísovať,bolo by to na veľa veľa stran a bolo by to asi aj nezaživné.Možno by to niekto rád čítal ako cestopis a niekto by si to ani nevšimol.Sto ľudí sto chutí a tak stačilo.Kto má záujem nech  sa popreluska vo VEĽKOM FOTOALBUME.

 

Obrázok jeden taký autoportrét

 

Náhľad fotografií zo zložky francia

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Je to tak...

(peťo tulák, 29. 1. 2011 6:30)

...veru Lulu-Lucia máš pravdu,ešte veľa preveľa cestovateľských nesplnených snov mám v živote,ale tie už nestihnem splniť si.Ďakujem za príspevok.Až tak dobré sa ale nemám,ako sa to vidí z tychto mojích vymyšľanocov čo tu vkladám na moje stranky.Ja sa len rád túlam Tramtáriou a veľmi rád píšem.

šťastný človek

(Lulu-Lucia, 28. 1. 2011 14:32)

si ty, Peťo... pochodíš niekoľko krajín, pozrieš pamiatky, vykúpeš sa v oceáne, zažiješ kadečo a ešte sa aj pobikuješ.... Užívaj si pokiaľ môžeš, cestuj a spoznávaj, bo niekedy zo dňa na den človek ostane nevládny a povie si, ja som chcel ešte toto a toto.... a ty to budeš mať za senou... Ahojky

ĎAKUJEM!

(pfč, 17. 9. 2009 5:47)

Máš vlastne pravdu.Moja výstava je tu a v tom mojom veľkom fotoalbume.Kto chce sa pozrie a kto nie,nechá tak.Ďakujem helenka!

Bretansko

(Helena, 16. 9. 2009 21:59)

Petko,vsak Ty mas vystavu tu.Mas pravdu o sutaziach,pamatam si ,ako si raz o tom pisal.Kto ma zaujem,Tvoje fotky si najde a pozrie.

moja reč

(pfč, 15. 8. 2009 12:29)

presne tak,od určitého okamžiku v živote,kedy som videl a počul čo som nemal vidieť a počuť,neposielam fotografie do súťaži a ani výstavy nepotrebujem mať

fotovýstava

(hanka, 15. 8. 2009 9:18)

Máš pravdu, Peti, načo výstava, veď každý kto Ťa pozná má doma nie jednu tvoju fotku, ktorá by sa dala vystaviť.Fotovýstavy sú komerčnou záležitosťou,na ktorej vyrobí vždy niekto iný ako autor.

pštros?

(pfč, 14. 8. 2009 6:13)

Asi hej,asi si to ty Jožko a tak si ma potešil,že si si našiel čas a chvíľku stravil v mojom fotoalbume.Výstava - to je tak,ja som nikdy netúžil mať výstavu,aj keď viem,že by bolo čo vystavovať a bolo by materiálu na viac výstav,stačí povyberať z toho množstva tie TOP fotky.Tak ešte raz dík a pozdrav doma Lucy.

cyklofotky

(Jožo, 13. 8. 2009 13:59)

Ahoj Peťo,
po dlhšom čase som si pozrel fotky, sú nádherné,mal by si uvažovať o nejakej Tvojej výstave.

to jsi se měl

(jeff, 11. 8. 2009 5:57)

tož ja enem tak,krásne a perfektné

fajn

(pfč, 10. 8. 2009 5:48)

ak si si všimol,niečo som sem doplnil a uputavka na Jogovinách - ok

Peťo myslel som len kúsok

(jogo, 9. 8. 2009 20:54)

- takú upútavku s odkazom sem.A určite opíš zážitky!

hanke

(pfč, 9. 8. 2009 19:28)

už som ti poslal fotky v inom albume a tam sú aj popisky

cestopis

(hanka, 9. 8. 2009 19:21)

Peti veď koho to nebude baviť, pozrie iba fotky.Určite to skús aj s komentárom.

zopár fotiek

(bairi, 9. 8. 2009 10:29)

Tak máličko si nafotil? ale je to tam prekrásne :-)

kľudne

(pfč, 9. 8. 2009 7:50)

ja viem Jojo,ja by som toho popísal,ale neviem,či by to niekoho zaujalo a či by to vôbec všetko čítal niekto,ako píše Hanka,napísať cestopis plus foto...a kľudne si z toho vyber čo chceš aj foto a vlož na Jogoviny...

je to záživné!

(jogo, 9. 8. 2009 7:36)

Mal si písať viac!:-)
Takéto zažitky z ciest - za hranicami všedných dní - sú celkom isto zaujímavé pre viac ľudí
V budúcom týždni tam kúsok z tohoto na titulku JOGOVINY...teda ak môžem :-)

nezáviď Hanka

(pfč, 9. 8. 2009 5:59)

Ďakujem za pochvalu a musím ti poslať teda ten iný album,ten kde je i popis pod fotkou...

skutočná závisť

(hanka, 8. 8. 2009 20:43)

Nádherné fotografie, úprimne Ti závidím. Mal by si z toho napísať cestopis, vieš ako píše Peťo Horký ku každej fotke aj komentár s nejakým zážitkom.

dikes maroš mc

(pfč, 8. 8. 2009 8:22)

Korzika - super,veľa som o nej počul teraz,lebo pár cyklistov tam bolo pred rokom,videli sme veľa a už teraz rozhodujeme kam za rok,ak sa všetko podarí,chceli by sme skúsiť na bicykli Bulharsko

dovolenka

(Maroš MC, 8. 8. 2009 7:25)

ahoj Peťo,
krásne si to napísal, mám chuť sa tam vybrať, a vidieť všetko čo ty-vy. Ako vieš, mňa zavial vietor na Korziku. Bolo to pekné "adventure" a tiež by z toho bol príbeh na pár strán. Teraz spracovávam fotky neskôr ti posielam link. Prajem Ti ešte krásny zbytok leta.